Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

8 sierpnia 2017 r.
17:03

Wielkie urodziny Lublina. Kulminacja obchodów 700-lecia. Co się będzie działo?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Widowisko „Sen o mieście” będzie wystawiony jeszcze tylko trzy razy: 12, 13 i 14 sierpnia
Widowisko „Sen o mieście” będzie wystawiony jeszcze tylko trzy razy: 12, 13 i 14 sierpnia (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Będą plenerowe widowiska i koncerty, seanse filmowe i wiele innych atrakcji. Tak ma wyglądać kulminacja obchodów 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Imprezy będą trwać przez cały długi weekend. Wszystkie będą bezpłatne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już w sobotę nadarzy się okazja do zobaczenia widowiska „Sen o mieście”, które dwukrotnie pokazano już na dziedzińcu Zamku. Za każdym razem spektakl przyciągał tłumy, recenzje są pochlebne, zadowolony jest też sam reżyser. – Dla tylu ludzi jeszcze nie wystawiałem – podkreśla Janusz Opryński, reżyser 45-minutowej opowieści prowadzącej widzów przez kluczowe momenty historii miasta.

„Sen o mieście” będzie pokazany jeszcze tylko trzykrotnie: 12, 13 i 14 sierpnia, za każdym razem o godz. 21. Warto przyjść sporo wcześniej, bo chętnych do oglądania jest wielu.

We wtorek, 15 sierpnia, będzie można się wybrać na pl. Zamkowy na muzyczne widowisko z udziałem takich gwiazd jak Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Jan Kondrak i Lubelska Federacja Bardów oraz Natalia Wilk. Wraz z nimi wystąpią lubelskie orkiestry i chóry. Widowisko „Zakochani w Lublinie” to jazzrockowa kantata Tomasza Momota, która swą premierę miała w styczniu w Centrum Spotkania Kultur.

Od soboty do poniedziałku wyświetlane będą w Teatrze Starym filmy o Lublinie, w tym najświeższa „Volta” oraz „Carte Blanche”. Zainteresowani muszą jednak wcześniej odebrać w kasie teatru bezpłatną wejściówkę. Projekcje będą się zaczynać o godz. 13. Na sobotę zaplanowano filmy dokumentalne „Magiczne miasto”, „Tajemnica śmierci wojewody” i „Na wolność to wszystko zamienisz”. Dokumenty zobaczymy także w niedzielę, gdy w repertuarze są filmy „Przed sierpniem był lipiec”, „Historia pewnego sumienia”, „Hakerzy „Solidarności” i „Zwierzę na papierze”. W poniedziałek można się wybrać na „Voltę” i „Carte Blanche”.

Aż cztery dni potrwa tegoroczny Jarmark Jagielloński. Motywem przewodnim ma być pisanka, choć na straganach będzie też wiele innych towarów. – Spotka się tu ponad 300 wystawców – mówi Bartek Drozd z Warsztatów Kultury.

Jarmark to także atrakcje muzyczne. Największą ma być niedzielny koncert obok klasztoru dominikanów (godz. 20), gdzie wystąpią Kayah, Włodek Pawlik, Michał Urbaniak oraz Antoni Gralak. – Oni nie przyjadą ze swoim repertuarem – zastrzega Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury. 

Znani muzycy wystąpią wspólnie z artystami muzyki tradycyjnej. Z kolei Krzesimir Dębski i Krzysztof Ścierański wystąpią z rodzinną kapelą Maliszów w sobotę o 19 przed klasztorem dominikanów.

W programie obchodów 700-lecia jest też XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich (wtorek, godz. 16, Rynek), pokazy multimedialne fontanny na pl. Litewskim (12, 13, 14 i 15 sierpnia o godz. 22), wystawa wizerunków Lublina w malarstwie, grafice i rysunku (od 10 do 15 sierpnia, Zamek, od godz. 10 do 18).

Zaczęło się od króla

Dokładnie 15 sierpnia minie 700 lat odkąd król Władysław Łokietek nadał Lublinowi akt lokacyjny na prawie magdeburskim. Oryginał tego dokumentu można będzie oglądać we wtorek w Muzeum Lubelskim na Zamku.

Pozostałe informacje

Wybory prezydenckie: pierwsza tura w niedzielę, 18 maja

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń. Dwa przypadki dotyczą posłów

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, które zostały popełnione na terenie całego kraju, głównie w internecie – informuje policja.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

Zdjęcie udostępnione przez Vatican Media. Papież Leon XIV podczas audiencji z członkami Fundacji „Centesimus Annus Pro Pontifice” w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie, w sobote, 17 maja

Ostatnie przygotowania do niedzielnej inauguracji pontyfikatu Leona XIV

W Watykanie i w całym Rzymie trwają przygotowania do niedzielnej uroczystej mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV. Oczekuje się, że udział w niej weźmie około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji.

Padwa Zamość nie miała najmniejszych problemów z ograniem AZS AWF

Padwa łatwo pokonała w derbach AZS AWF Biała Podlaska

W piątek, po raz ostatni w tym sezonie przed własną publicznością wystąpili szczypiorniści Padwy Zamość. Traf chciał, że ich rywalem był AZS AWF Biała Podlaska. Podopieczni trenera Zbigniewa Markuszewskiego na pożegnanie ze swoimi kibicami łatwo ograli rywali 38:30.

Bartłomiej Korbecki strzelił w piątek swojego 16 gola w tym sezonie

Kiepska passa trwa, Chełmianka przegrała z Koroną II

Na finiszu sezonu 24/25 Chełmianka wyraźnie zgubiła formę. W piątkowy wieczór drużyna Grzegorza Bonina przegrała u siebie z Koroną II Kielce 1:2. To czwarty mecz z rzędu bez wygranej biało-zielonych.

Żołnierze z lubelskiej brygady najlepsi i najszybsi. Zdobyli tytuł kierowców roku
SZYBCY I WYSZKOLENI

Żołnierze z lubelskiej brygady najlepsi i najszybsi. Zdobyli tytuł kierowców roku

Blisko 170 żołnierzy ze wszystkich brygad obrony terytorialnej i centrów szkoleniowych w Polsce od poniedziałku do piatku rywalizowało o tytuł Wojskowy Kierowca Roku 2025. Najlepiej poszło żołnierzom z lubelskiej brygady, którzy tryumfowali w klasyfikacji generalnej.

Ciepłownia Veolii Wschód w Szopinku pod Zamościem

Spalarni odpadów nie będzie. Veolia ma inne pomysły na Zamość

Jeszcze dwa lata temu sprawa wydawała się przesądzona. Ale okazuje się, że w Zamościu jednak nie powstanie spalarnia odpadów. Veolia Wschód zamierza skorzystać z innych rozwiązań, by wyprodukować ciepło dla mieszkańców, a przy okazji zadbać o środowisko.

Szturm Twierdzy Zamość odbędzie się w tym roku z udziałem ok. 300 rekonstruktorów z grup nie tylko polskich, ale również zagranicznych
23 maja 2025, 19:00
galeria

Szturm na twierdzę jak przed wiekami. Wielka impreza wraca do Zamościa

W zeszłym roku się nie odbyła. W tym już będzie, niedługo, w weekend 23-25 maja. Miasto stanie się kolejny raz areną starć. A to za sprawą XXI Szturmu Twierdzy Zamość.

Praca strażników więziennych nie jest łatwa, ale nieźle płatna. Do obsadzenia jest sporo etatów

Jest 70 etatów do obsadzenia. Na początek co najmniej 5,4 tys. „na rękę”

Są wakaty i jest nabór. Służba więzienna w Lubelskiem rekrutuje. Chętni mają jeszcze trochę ponad tydzień, aby się zgłosić. Formacja kusi ich niezłymi zarobkami, urlopem i bonusami.

Trochę z sumo, trochę z ju-jitsu. Mistrzostwa Polski w Koluchstyl w Werbkowicach
galeria

Trochę z sumo, trochę z ju-jitsu. Mistrzostwa Polski w Koluchstyl w Werbkowicach

Od dzieci, przez młodzików, kadetów, juniorów aż po seniorów. W Werbkowicach odbywają się dzisiaj XVII Mistrzostwa Polski Seniorów w Koluchstyl, a także analogiczna impreza dla młodszych adeptów tej sportowej dyscypliny.

26-latek trafił już do zakładu karnego w celu odbycia zasądzonych kar pozbawienia wolności. Teraz najbliższe prawie 2 lata spędzi za kratkami

26 lat i trzy listy gończe na koncie. Nie wymknął się "łowcom głów"

Jakiś czas się ukrywał, ale to już przeszłość. Teraz przed młodym mieszkańcem Lublina wyrok. Wyjdzie z wiezienia za dwa lata.

KULturalia czas start - mieszkańcy bawią się do piosenek Grzegorza Hyżego i Chrisa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia czas start - mieszkańcy bawią się do piosenek Grzegorza Hyżego i Chrisa Cugowskiego

Pierwszy dzień koncertów za nami. Na scenie wystąpili Grzegorz Hyży, Chris Cugowski oraz Dawid Tyszkowski. Kulturalia to jedyna darmowa studencka impreza w tym roku.

Drzewa wycięli, ale śmieci im już nie przeszkadzały - oburza się nasz Czytelnik
Alarm24
galeria

Zniknęły drzewka i krzewy na kilku kilometrach. Mieszkaniec: „Zmasakrowali ten teren”

To były to dzikie jabłonie, wiśnie, śliwy, brzozy, trochę samosiejek iglastych. Rosły też krzewy. Ale już ich nie ma. Wycinka zrealizowana przez gminę oburzyła jednego z mieszkańców Biszczy (pow. biłgorajski). Wójt zapewnia, że zrobiono to dla dobra mieszkańców, a także po prośbach wielu z nich.

Co na niedzielny obiad? Mamy kilka podpowiedzi
Przepisy

Co na niedzielny obiad? Mamy kilka podpowiedzi

Nie zawsze musi być rosół i schabowy albo pieczony kurczak. Warto rodzinie urozmaicać niedzielne obiady. Podpowiadamy więc dzisiaj, co można przyrządzić. To sprawdzone, ale nieoczywiste przepisy.

Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Dyrektorka z wyrokiem. Nikt nic nie wiedział? Już szukają następcy

Kiedy sprawa wyszła na jaw, dotychczasowa dyrektor złożyła rezygnację. Bo okazało się, że ciąży na niej wyrok. Miasto szuka teraz jej następcy. Ma być wybrany w konkursie.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31